Паркът на ловния царски дворец „Кричим“ е една от най-впечатляващите забележителности в областта. Той заема площ от близо 30 дка, като на негова територия са засадени едни от най-редките и интересни дървета и цветя от цял свят. През първото десетилетие на Ххвек са внесени и първите екзотични видове – гинко, гигантска секвоя, гимнокладус, калоцедрус, кедри и чинари. Споменатото разширение е било свързано със строежа на дворец, завършен през 1916 година.
До него се е достигало по опесъчена алея, флангирана с живи стени от подстригани дървовидни чимшири. Построена е едноскатна оранжерия с канално отопление и пепиниера (разсадник за декоративни цветя, храсти и дървета), чийто геометричен и композиционен център отново е старо дъбово дърво.
Интересен факт е, че през 1961 г. първият космонавт Юрий Гагарин засажда две иглолистни дървета – атласки кедър и хималайски бор. Руският космонавт по това време е гост в България и посещава доста места, сред които и царският дворец в „Кричим“.
И днес на това място продължават да се появяват отдавна забравени видове цветя като: декоративен лук, кауфманово лале, епимедиум и др. Макар и скромна по мащаб, алейната мрежа с настилка от филц и тревни бордюри е била винаги в изрядно състояние по изричното изискване на Царя. Прилежащите до битовите сгради партерни площи са били отделени с ажурна ограда от летвички и дървени врати.
Източник: Владимир Маринов, ландшафтен архитект