Трапезата на Бъдни вечер е тържествена и постна, тъй като това е последният ден от Рождественския пост, съобщиха от Архиерейското наместничество в Пазарджик. Преди да се седне около масата най-възрастният член на семейството прикадява с благовонен тамян и се благодари молитвено. На трапезата обикновено присъстват постна (содена) пита, варен фасул, сърми, пълнени чушки с боб (или ориз), ошав, туршии, лук, чесън, мед, орехи и вино.
В някои краища правят също тиквеник, зелник и малка пита, в която е скрита паричка, изразяваща благополучието през годината. При разчупване на обредния хляб първото парче символично се оставя за Господ, второто за Св. Богородица, после за къщата, а следващите се раздават на всеки член от семейството според възрастта. Който намери паричката, я почиства и занася в храма на св.Богородица.
След приключване на вечерята, трапезата се оставя неприбрана, заради очакването на най-скъпия гост- Христос. В камината, или печката през цялата нощ гори дъбово или крушово дърво, наричано „бъдник“, което с топлината и светлината си символизира раждането в света на Спасителя.