Гергьовден е – един от най-почитаните пролетни празници във Варвара, каза Петя Пенева. Празник, който протича през целия ден, като започва сутринта с празнична Света литургия, след която се извършва литийно шествие до Оброчището Св.Георги, на 4,5км в гората над селото. Литийното шествие е придружено с носене на икони, ритуални песнопения.
Традиционният ежегоден църковен събор „Гергьовден“ на село Варвара датира от периода след Освобождението на България. За жителите на селото пролетният празник е един от най-важните в обредния календар, защото Св. Георги е покровител на земеделието, овчарите, стадата и домашните животни. Този празник е възпят в песни и свързан с редица обредни практики – ритуални хора, освещаване на жертвеното животно, литийно шествие придружено с песнопения.
Този ден е празник на автентичния фолклор и бит на населеното място. Показват се автентични костюми и реквизит. Пеят се необработени песни с характерния двуглас и отпяване. Играят се автентични хора. Пресъздава се битовата вярност на живота в селото. През последните няколко години ритуалът „Гергьовден“ в с.Варвара се радва на живия интерес не само на наши, но и на чуждестранни граждани. През 2005 г. в него участва международна изследователска група по „Ритуални комплекси в сравнителна перспектива“ при ЮНЕСКО, а през 2006 г – международна група етнолози от цял свят.
Интересно е преданието за това свято място! Някога при сигнал за нашествието на поробителите, момите, младите невести, децата и младите мъже са бягали от селото и се укривали на това свято място, което ги спасявало от възможността за поробване! Хората имали силна вяра , която им помагала за тяхното спасение!
И до днес, жителите на селото почитат всяка година това свято място на 6 май, Гергьовден!