Тракийска скална гробница Кара Ин до село Пчелари Околностите на с. Пчелари са осеяни с паметници на културата от Античността и Средновековието. Такива са изсечените в ерозирали скали гробници в местностите „Хамбар кая”, „Ак кая”, „Кара ин”, „Мал казан”, „Ходжас”…
Село Пчелари се намират в Източните Родопи, на 47 км от град Хасково. Гробниците са издълбани са във вулканичните скали на южния склон на връх Каракая, недалеч от река Арда, в район богат на културни забележителности от Древността (ранножелязната епоха – II – I хил. пр. Хр.). На снимките по-горе се вижда гробницата „Кара ин“. Интересна подробност която не се вижда на тези кадри, са издълбаните в скалата знаци. На около 100 метра западно от „Кара ин“, има втора, по-малка гробница.
До района, където се намират гробниците при село Пчелари, най-лесно може да се стигне с кола. Тръгва се от посетителския център, посветен на биоразнообразието в поречието на Арда. Той се намира между селата Пчелари и Орешари, на северната страна на реката, преди моста. Представлява малка, бяла сграда встрани от пътя. Срещу нея от асфалтеното шосе се отделя път, който води към намиращия се наблизо комплекс, заграден с високи огради. Подминавате комплекса и продължавате напред, докато видите вляво от вас сградите на кариерата за инертни материали (точно до реката).
Тук завивате леко вляво (десният разклон ще ви върне обратно на посетителския център) и карате успоредно на реката. Ако е кално, този път вероятно няма да е проходим, освен ако не сте с високопроходим автомбил. 2.5 км се след кариерата се стига до пояс с дървета, пресичащи полето (това е вторият такъв пояс, първия го подминавате). На това място трябва да завиете и да карате покрай дърветата, докато видите в страни малка постройка насред полето.
Гробницата е изсечена в скалите право на север. До гората ще видите химически тоалетни и кофа за боклук (ако някой междувременно не ги е откраднал), както и информационни табели. Тук започва обраснала пътека с бетонени стъпала, която заедно с намиращите сред нищото тоалетни, е като че ли единственият спомен от неотдавнашен опит за „социализирането“ на този обект от културното наследство на българските земи.
В местността „Хамбар кая” личат следи от 6 гробници, вкопани вертикално в горната част на масива и покрити с големи каменни плочи.
В местностите „Ак кая” и „Кара ин” са запазени две гробници‚ изсечени в отвесните скали, като едната е особено впечатляваща. Тя се намира в местността „Кара ин” и е най–живописната от всички. Изсечена е в отвесната скала на 2,5 км югоизточно от селото. Планът на гробницата е трапецовиден. Същата форма има и входът, ориентиран на югоизток. В резултат на изветряването на скалите непосредствено над входа се е образувал интересен скален навес, който й придава вид на долмен.
Всички гробници в околностите на с. Пчелари датират от ранножелязната епоха (II-I хил. пр. Хр.) и са обявени за паметници на културата.