Синдикатите в образованието плашат с протести, ако се увеличат часовете от 5-и до 7-и клас

Архив

Мощният отпор срещу предлаганите от МОН промени в учебното време и програмите продължава с включване на синдикатите. Заради наредба на здравното министерство, според която часовете за 5-и, 6-и и 7-и клас трябва да са по 40, а не по 45 минути, екипът на акад. Николай Денков заложи намаляването им като времетраене и компенсиране с по-голям брой учебни часове. Срещу това вече възрази председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета Диян Стаматов, който е директор на софийското 119-о училище и шеф на групата столични общински съветници от ГЕРБ.

94% от учителите и родителите са против удължаването на учебното време за 5-и и 6-и клас с 2 седмици до 30 юни по препоръка на здравното министерство. Едва 9,1% смятат, че по-дългата учебна година с повече часовете по български, математика и география в 5-и, 6-и и 7-и клас ще повиши качеството на образованието. Това обявиха от синдиката “Образование” към “Подкрепа”. Анализирали мнението на около 4000 педагогически специалисти и родители.

66,6% от попитаните дори биха участвали в евентуални протести

срещу увеличаване на учебната година и “брутално честите промени в нормативната уредба”, твърдят оттам.

93,7% от анкетираните били и против през август да се прави оценяване на учебници, обсъждане на законови промени, съгласуване на политики. Лоша политика на МОН било директори и учители да работят по време на платен годишен отпуск.

Освен това синдикатът очаква нова наредба за конкурсите за директори на училища, в чието изготвяне и той да участва. Те бяха спрени от ВАС след жалба на кандидатка от Брацигово, която не отговаря на условията да кандидатства за директорка.

Ден по-рано Диян Стаматов публикува пост във фейсбук, озаглавен “Кой ще поеме отговорност за гафовете в МОН или

горещините не се отразяват добре на наредбите на МОН?”

Иска наказани за сгрешените формули на държавните зрелостни изпити, “баснословния въпрос” за пожарникаря на НВО в 4-и клас, провалените конкурси за директори заради “нескопосана наредба” и “неаргументирано и нездравословно увеличаване броя на часовете на 5-и, 6-и, 7-и клас”. Стаматов се възмущава, че висши служители на големи заплати в МОН не понасят никакви санкции за гафовете си. Не посочва обаче защо реагира сега, след като изпитът по математика за 10-и клас, когато в свитъка с помощни формули бяха изпуснати скоби и на учениците се раздаде нов, бе проведен през юни.

“Ако някой от МОН се разпознае, категорично уточнявам – това е просто обобщен образ !!!”, пише още в поста си директорът.

Източник: 24 часа