Радка Мутева: Село Баня съчетава живописна природа, богата история и изобилие на минерални лечебни извори

Средногорското село Баня е разположено в община Панагюрище. Населеното място  имам статут на планиски лечебен курорт. Повече за неговата история, съвременно състояние и лечебни термални извори ни разказва Радка Мутева, библиотекар в читалище „Пробуда“ в селото. 

Pa1: Разкажете ни повече за село Баня и за неговата история

Радка Мутева: В панагюрскато село Баня е съчетана живописна природа с извиращите от земните недра термални извори, богата история и уникално място за отдих и туризъм. Съзнавайки предимството на изобилието от минерални извори , след Освобождението жителите на с. Баня се насочват към благоустрояване му. През 1885 г. Ненчо – майстор, благодетел от Панагюрище, със свои строители възстановява и подобрява отнесената от реката сграда на банята. За благодарност жителите на селото наричат банята на негово име – Ненчова. В началото на XX век се строи първата къща на Стоян Брадата (Стефанов), използвана за хотел и гостилница. След него строят къщи със същата цел: Нешо С. Стефанов, Петко Г. Белоконски и Асен Белоконски. Към баните се построява странноприемница от Георги Недеков, Никола Шопов, Нено Шангов и Ангел Станчев. След решение на местния общински съвет през 1909 г. майстор Стойко прави подобряване и разширяване на баните. През 1911 г. се прокарва шосе до баните и покрай него се застроява с къщи – квартири.

Pa1: Населеното място е известно със своите лечебни минерални извори, какво трябва да знаем за ползите на термалната вода?

Радка Мутева: Наличието на минералните извори привлича хора от различни краища на Османската империя. Свойствата на водата са използвани за лечение на травми и болести и за възстановяване. По време на османското владичество минералните извори служат за нуждите на местните жители и на жителите от околните селища. Вестта за лечебните свойства на водата се разнася и през летните месеци прииждат хора от близо и далеч. Част от изворите са открити, някои с вградена колиба, а трети с построена сграда с басейн и примитивна съблекалня. Прииждането на близката р. Банска Луда Яна често отнася паянтовите постройки, които хората наново възстановяват. Наличието на минералните извори привлича хора от различни краища на Османската империя. Свойствата на водата са използвани за лечение на травми и болести и за възстановяване. По време на османското владичество минералните извори служат за нуждите на местните жители и на жителите от околните селища. Вестта за лечебните свойства на водата се разнася и през летните месеци прииждат хора от близо и далеч. Част от изворите са открити, някои с вградена колиба, а трети с построена сграда с басейн и примитивна съблекалня. Прииждането на близката р. Банска Луда Яна често отнася паянтовите постройки, които хората наново възстановяват.


Pa1: Къде са разположени термалните извори, проучени ли са и използват ли се?

Радка Мутева: Термалните извори са разположени в землището на селата Баня и Бъта по течението на река Банска Луда Яна от двете й страни в продължение на 8 км. В периода 1920 – 1938 г. се провеждат множество геоложки проучвания. През 1935 г. под ръководството на инж. Богомил Радославов се извършва съвременна каптажна система, при което се изграждат 6 каптажни колони. Каптажите отвеждат водата в два водопровода с каменинови тръби, които отвеждат водата в басейните на баните и ваните – Мъжка баня, Женска баня и Дървеното банче. Минералната вода в село Баня е показна при болести на опорно двигателния апарат, заболявания на централната и периферна нервна система, ставни заболявания, стомашно-чревни заболявания, бъбречно-каменна болест, жлъчни заболявания, сърдечно-съдова система и подагра.

Pa1: Познато ли е селото от туристическа гледна точка?

Радка Мутева: Природните дадености , благоприятният климат, уникалните лечебни свойства на минералната вода , привличат все повече посетители в с. Баня , Панагюрско. Това са фактори, които определено показват възраждането на селото.