Като столица на историческия регион Елзас, който през вековете е принадлежал последователно на Франция и Германия, Страсбург е развил своя собствена идентичност. Сърцето на местния живот е Grande Île – остров на река Ил в историческия център на града. Тук тесните калдъръмени улички се извисяват над характерната архитектура с дървена конструкция и 142-метровия купол на готическата Страсбургска катедрала от XV век.
Потопете се в местните занаяти, традиции и диалект, като посетите безупречно подредения Елзаски музей, разположен в скърцащи средновековни къщи, свързани с дървени стълбища и стари проходи. Над 5000 експоната – дрехи и мебели, играчки и религиозни произведения на изкуството – рисуват картината на селския живот в Елзас през XVIII и XIX век. За разлика от тях широките галерии на Музея на изящните изкуства се намират на първия и втория етаж на двореца Роан. Сред изложените творби са „Красавицата от Страсбург“ на Никола дьо Ларгилиер, може би най-известната творба на художника, и „Гражданската гвардия на Свети Адриан“ на Корнелис Енгелс. Една от най-големите картини в колекцията, изобразяваща повече от 40 войници, чиито очи сякаш зловещо следват посетителите, докато вървят по коридора.
Обядът също може да бъде произведение на изкуството. Най-популярното ястие в града е choucroute garnie – местен вариант на кисело зеле със свински месо и наденички. Най-известният адрес за това е Maison Kammerzell, забележителен ресторант от XV в., разположен до катедралата. За нещо по-леко се отправете към Mama Bubbele, в непосредствена близост до Grand Île, и хапнете tarte flambée. Известна като елзаска пица заради основата си от фино тесто, тя се сервира със сметана, бекон, лук и различни подправки.
Но кулинарната корона на града се държи от Au Crocodile с една звезда „Мишлен“. Това заведение за изискани ястия е кръстено на крокодила, който ви посреща вътре. Донесен е от Египет от капитан от армията на Наполеон, който е живял в сградата. Сезонните менюта на главния готвач Роман Брия са деликатни и изтънчени, в контраст с по-тежката традиционна кухня на града.
След това не пропускайте да се разходете до Büchmesser срещу катедралата. Тази тясна арка, изнесена от стената на ъгъла на улица Mercière, измерва обиколката на гладните местни жители още от Средновековието. След богата елзаска трапеза може да ви е трудно да се промушите.
Най-обичаният художник на града от модерната епоха е карикатуристът и илюстратор Томи Унгерер, а едноименният музей, посветен на творчеството му, показва неговите цветни детски илюстрации и сатирични произведения. Той се намира в края на квартал Нойщат, чиято архитектура, включена в списъка на ЮНЕСКО, е създадено в края на XIX в., когато градът е бил германски. Той е значително по-различен от средновековната бъркотия на Grand Île с величествени дворци, широки булеварди и впечатляваща смесица от стилове – италиански неоренесанс, неоготика и ар нуво – обхващащи пет века европейска архитектура.
В сърцето на квартала се намира кръглата и безупречна градина Jardin de la Place de la République, но за да се насладите на по-широко зелено пространство, наемете велосипед от една от многото станции на Velhop – местната услуга за споделяне на велосипеди. Страсбург разполага с 600 километра велосипедни маршрути – повече от всеки друг град в страната – което му дава титлата „велосипедна столица на Франция“. Натиснете педалите до Parc de l’Orangerie, най-старият парк в града, където можете да се разходите с кану по езерото. Следете за щъркели, символ на Елзас: през 1960 г. в този парк е открит първият център за реинтродукция на птиците в региона.
Източник: https://trip.dir.bg/