Публична академична лекция изнесе началникът на Инфекциозно отделение на МБАЛ-Пазарджик доц.д-р Мария Пишмишева

Публична академична лекция на тема: „Хеморагична треска с бъбречен синдром – /ХТБС/- епидемиологични и клинични характеристики. Собствен опит“ изнесе началникът на Инфекциозно отделение на МБАЛ-Пазарджик доц.д-р Мария Пишмишева.
На събитието в аулата на Националния център по заразни и паразитни болести /НЦЗПБ/ в София бяха представени още две лекции – “Проучвания върху бактериални и вирусни предавани с вектори инфекции в България“, от доц. Ива Трифонова и „Промени в Т-клетъчния метаболизъм при HIV инфекция“, от доц. Радослава Емилова.
И тримата лектори придобиват научна степен “доцент“ през 2023г. и бяха представени от директора на НЦЗПБ проф.д-р Ива Христова.
„ Радвам се,че мога да споделя нашите наблюдения с такава аудитория. Макар и рядко срещано в страната, хеморагичната треска с бъбречен синдром е тежко протичащо заболяване, което изисква много грижи и търпение към болния и голямо доверие на болния към медицинския персонал. 1/4 от заболелите в последните 15г. от тази болест са лекувани в Инфекциозно отделение на МБАЛ-Пазарджик“, което прави нашата област най-активното огнище в страната. Последният случай на ХТБС е от месец август тази година. При пациента се изолира Добрава хантавирус и заболяването протече тежко като се наложи провеждане на няколко хемодиализи.
Хеморагична треска с бъбречен синдром е пример за болест, която изисква екипна работа“, каза доц. Пишмишева и благодари на своите колеги, на НЦЗПБ и на ръководството на МБАЛ Пазарджик за съвместната работа.
Тя завърши своята лекция с думите на проф. Лий, който е открил хантавируса: „ Имайте куража да се съмнявате и да изследвате въпросите без отговор“.
На срещата присъстваха известни учени от различни специалности – академик Богдан Петрунов, проф. Марияна Стойчева, проф. Мария Николова, проф. Райнова, доц. Иван Иванов, проф. Панайотов, доц. Любомира Николаева- Гломб и др. Поздравителен адрес изпратиха проф. Радка Аргирова и доц. Тонка Върлева, които поради ангажименти извън страната не присъстваха.
Академик Богдан Петрунов изказа своята похвала към доц. Пишмишева, доц. Трифонова и доц. Емилова и определи представените теми като изключително интересни, които трябва да стигнат до студентите във всички университети. Той препоръча на ръководството на НЦЗПБ да се разшири тази форма на контакт между младите хабилитирани лица и обществото.