Държавата предприема ответни мерки след разкритията в нелегалните домове за възрастни хора в Ягода и Говедарци. Социалният министър Борислав Гуцанов обяви, че около 400 проверки на домове за социални услуги са извършени от началото на годината от Агенцията за качество на социалните услуги. Според него, в незаконните домове вероятно са извършвани и имотни измами.
„Тези домове не са регистрирани към Министерството. Това е все едно някой отива и си наема стая. Всеки човек, който оставя родителите си, може да влезе в сайта на министерството и да види, че няма такъв дом“, коментира Гуцанов.
Министърът заяви, че държавата няма да остане безучастна към подобни нарушения. „Няма да има и милиметър отстъпление от това, което сме започнали. Не може никой да се подиграва с живота на нашите майки, родители, бащи, на възрастните хора! Това наистина няма как да стане в една цивилизована държава – такава, каквато сме ние“, категоричен бе той.
За да има повече легални места за настаняване, държавата отделя 700 милиона лева от средства по Плана за възстановяване и устойчивост за ремонти на домове и социални услуги. Средствата са предоставени на общините, а кметовете трябва да следят за правилното изпълнение на ремонтите.
Проверките разкриха, че в село Ягода собствениците се отказват от лиценза за предоставяне на социални услуги, за да продължат да работят нелегално, докато в Говедарци такъв лиценз изобщо не е бил издаван. Междувременно стана ясно, че съществува връзка между двете места.
Според Гуцанов, собствениците на нерегламентираните домове използват вратичка в закона, като ги регистрират като обекти, предлагащи стаи под наем, което прави проверките трудни. „Трябва първо да вземем тази информация и да влязат всички органи вътре. Те не са на наше подчинение. Това не е дом, който предоставя услуга, за да можем ние да влезем по най-спокойния начин“, обясни министърът.
От Асоциацията на хосписите в България подчертаха съществените разлики между домовете за възрастни хора и хосписите. „Домовете за възрастни хора са към социалните, ние сме регистрирани към МЗ по член 40 от Закона за лечебните заведения. За да отвори един човек хоспис, първо трябва да има медицинско образование плюс здравен мениджмънт“, поясни Ивана Дилова от Асоциацията.
Според нея, в домовете за възрастни хора медицинският персонал е само един човек, който се занимава с даването на медикаменти, но няма право да извършва медицински манипулации, тъй като не са лечебно заведение и нямат съответното оборудване.
Междуведомствените проверки в хосписи и домове за възрастни хора продължават в цялата страна, като се подготвят и законодателни промени, които да обхванат пробойните в системата.
Източник: Дунав мост