Заместник областният управител Йордан Кожухаров председателства извънредното заседание на Областната епизоотична комисия, на което бяха обсъдени отново мерките за превенция срещу птичия грип на територията на област Пазарджик и определянето на места за загробване на умрели или евтанизирани птици. В заседанието участваха представители на ОДБХ, РИОСВ, РДГ, Басейнова дирекция и общините Пазарджик и Пещера.
От ОДБХ Пазарджик съобщиха, че от началото на 2021 г., в България са установени вече четири огнища на птичи грип в промишлени птицеферми в гр. Славяново, община Плевен. Има огнища на разпространение на болестта във Франция, Украйна, Румъния, Австрия, Испания, Ирландия, Чешката република, Швеция. В Германия са установени над 90 огнища при диви птици и над 30 при домашни.
Индустриалните обекти за птици в област Пазарджик се намират на територията само на две общини – Пазарджик и Пещера. В община Пазарджик има 7 обекта, а в община Пещера 5 обекта. В тях се отглеждат птици, кокошки носачки, патици, бройлери. Със заповеди на кметовете на двете общини са определени терени за загробване на умрели и евтаназирани птици при евентуално разрастване на заразата. На заседание на Областната епизоотична комисия в края на 2020 г., бяха обсъдени и приети мерки за предотвратяване възникването на заболяването в промишлените птицеферми и птиците отглеждани в личното стопанство от хората. Проведоха се и заседания на всички Общински епизотични комисии. В област Пазарджик е създадена организация между всички институции за откриване, контрол и недопускане разпространението на болестта.
Към момента на територията на областта няма случаи на инфлуенца по птиците, но въпреки това опасността от разпространение на заболяването остава висока. Необходимо е да бъде отбелязано, че този щам на заразата не е опасен за хората. От Областната дирекция по безопасност на храните припомнят още, че не трябва да има контакт между домашните и дивите птици. От особено значение е и фуражите да се съхраняват на закрито.