Община Пещера е родно място на много известни българи, дали своя принос за съвременната култура, политика, медицина и образование. Градът има забележителна история, съхранена родова памет и автентични традиции. Много моменти от историята на родопския град обаче не са достатъчно проучени и известни на широката общественост. Започваме една поредица от материали, в която с помощта Мария Джуркова – общественик, родолюбец, съвременен будител и краевед, ще ви запознаем с малко известни факти и документи от историята на община Пещера.
Мария Джуркова
Знаете ли, че…В Централния Държавен архив и до днес се пазят документи, в които е описана история от пещерския историк Иван Попов. Уникалното в случая е, че лично той създава кода за написване. В много от източниците фигурират данни, които и до днес са неразбираеми за четящите. Символите са повтарящи се. Описват родословни връзки и събития, а специалистите са на мнение, че кодът е създаден специално от автора.

Единствената свързаност между ползваната тогава и сега алфабетика са арабските цифри, обозначаващи дати и години. Дългогодишните изследвания на местния краевед Анастас Пунев така и не разгадава кодировката. Вече повече от столетие описанията на историка Иван Попов остават тайна за четящите.
Предполага се , че единственият просветен на тази кодировка е друг местен историк- Димитър Калинов. Но не е ясно дали той също е оставил разкодираща система за кодовете.

Въпреки непреодолимата трудност, която създава кодираната информация, от писанията все пак става ясно, че това са описания на гръкомани, директно участвали в гръкоманските борби срещу постигането на независима църква в Пещера.
Предполага се, че именно това е и основанието за кодиране на съобщенията- страхът от вендета при разпознаване на личностите в текстовете.

В описанията фигурират личности като Георги Цукала, свещеник Константин, даскал Тодори, Мика Ангел Паликарова- имена, които са заклети гръкомани.
За Георги Цукала е известно, че е от Пловдив, ярък подръжник на гръкоманството и личен враг на Найден Геров. Предполага се, че той взема участие и в църковните борби между населението в Пещера като дава наставления към гръкоманското население в града, с което безпредметно се удължава борбата за независима църква. Подстрекава група пещерци да се присъединят към доноса му срещу митрополит Никифор -грък по рождение, но с изключителна пробългарска активност.
За свещеник Константин е известно, че води служби в храм „Св.Петка“ и проповядва изключително и само на гръцки език. Влиза в спорове със свещениците, които изнасят беседи на български и категорично отказва да разговаря с тях. Един от инициаторите за преминаването на новопостроената пещерска църква „Св.Богородица“ към гръцката православна църква.
Даскал Тодори е името на пещереца Тодор Петров Гюргакев, чиято майка е влахинка, а бащата – шоп. Той завършва гръцко килийно училище. Тъй като е изключително модерно за онези времена пещерци да се гърчеят Тодор приема гръцко поданство и през 1825г. става първият учител в Българското килийно училище в Пещера. Преподава изключително и само на гръцки и отказва да разговаря с учениците си на български.
На този етап за Мика Ангел Паликарови, намиращи място в кодираните записки на Иван Попов няма други исторически данни.
Автор: Мария Джуркова