Община Пещера е родно място на много известни българи, дали своя принос за съвременната култура, политика, медицина и образование. Градът има забележителна история, съхранена родова памет и автентични традиции. Много моменти от историята на родопския град обаче не са достатъчно проучени и известни на широката общественост. Започваме една поредица от материали, в която с помощта Мария Джуркова – общественик и краевед, ще ви запознаем с малко известни факти и документи от историята на община Пещера.
Знаете ли, че… Манастирът „Св. Св. Кирик и Юлита“ в Горни Воден е опожарен и разрушен през 1810г. от ордите на Емин паша, но десетилетия по-късно започва работа по неговото цялостно възстановяване. Използвани са ломен камък и хоросан за градежа, а покривът е покрит с каменни плочи. Вътре е изографисан със сцени от Стария и Новия завет.
Най-силно впечатление е правил ктиторският портрет на Янаки Политов – дарителят за възстановяването. Той е нарисуван в цял ръст, с шапка, тежко кожено палто и червен пояс, като в дясната си ръка държи макет на църква. От двете страни на главата му е бил изписан текст: „Янаки Политис (той се е гърчеел), ктитор, въздигнал храма с лични пари при игуменството на йеромонах Герасим и от ръката на зограф Алекси Атанасов в 1862г.“. Янаки Политов е роден около 1795г. Той се е гърчеел и е настоявал да бъде наричан Политис е български абаджия, който е останал неженен до края на живота си.
Произхожда от известната фамилия от Пещера Политови, свързани със Зафир Чорбаджи. Натрупва огромни капитали от търговията с аби. Фамилията му е изключително богата и много известна в Пловдив. Знае се, че са били гръкомани и са говорили единствено на гръцки. Името на Янаки Политис фигурира като виден дарител от Филипопол в книгата „Ответ Русскому вестнику по болгарским делам“, издадена през 1858г. в Санкт Петербург. В края на живота си разчита на грижите на племенницата си. Умира през 1865г. на около 70 годишна възраст. Стенописът на представителя от Пещерския род за съжаление вече не съществува.
Автор: Мария Джуркова