Пазарджишките предприемачи пред депутат Петя Цанкова: Нека образователни институции и бизнес обединим усилия за професионална реализацията на младите хора в страната

Народният представител от “БСП-Обединена левица” Петя Цанкова от 13 МИР-Пазарджик се срещна със Сдружението на предприемачите в областния град. Целта на срещата бе те да представят на нейното внимание текущи проблеми от различните браншове, в които се реализират. Два основни акцента бяха поставени по време на дискусията – в секторите “Образование” и “Земеделие”.

Специално внимание бе отделено на дуалното обучение, което стои в основата на връзката между учебните заведения и работодателите. В качеството си на зам.-председател на Комисията по образование и наука към НС Петя Цанкова представи новата стратегия за българското образование, която обхваща няколко основни мерки.

На първо място, предстои актуализиране на учените програми с акцент върху уменията – увеличаването на професионалните паралелки за сметка на езиковите в неезиковите гимназии. Разширяване на участието на малките и средните предприятия в дуална форма на обучение на учениците от професионалните гимназии. Необходимо е активното участие на бизнеса в разработването на учебни програми и съдържание, за да се гарантира, че завършващите са подготвени за реалните изисквания на индустрията.

„Задължително трябва да се  преструктурира и план-приемът съобразено с икономическите нужди – съвместно работодателски организации и РУО. Предвидено е и  сформиране на Областна карта, съобразена с пазара на труда. Тук е ролята на дуалното обечение, при което учениците се обучават в реална работна среда и са материално стимулирани чрез заплащане. Предвиждат  се и кариерни консултации чрез създаването на Национален кариерен център“, коментира Цанкова.

Тя уточни, че през годините финансирането на училищата чрез делегираните бюджети според принципа „парите следват ученика“ се оказа, че не стимулира качество. Обмисля се нов механизъм за финансиране – финансови стимули за постигане на напредък на децата вследствие от работата на учителите с тях.

Председателят на Сдружението на предприемачите Нишан Бъздигян предложи да се обмисли въвеждането на т.н Кредит за обучение, гарантиран от работодатели или от държавата. Той ще бъде на принципа на изискуемост. Той даде и предложение да се инициира Приемен ден, в който работодатели ще могат да презентират работни позиции на учащи се, които са им необходими в бизнеса.

Иван Иванов от Сдружението даде идея да се положат усилия в обучаването на тесни специалисти, като към момента има недостиг на шлосери и стругари, които са важен персонал за всяко едно предприятие. Както и да се спре държавното финансиране на определени нови специалности, неприложими за регионалната икономика .

По отношение на сектор “Земеделие” предприемачите от Пазарджик настояха да се преразгледа въпросът с поливната вода в региона, както и състоянието на отводнителните канали, които към момента са безстопанствени.

Петя Цанкова като член на Комисията по земеделие в Народното събрание разясни какви са новите приоритети на земеделският министър. На първо място това е реализирането на първата дългосрочна стратегия за поливното земеделие в страната. Чиято цел е поливните земеделски площи до кроя на 2028 година да достигнат 2 500 000 декара.  Тя е за 4-годишен период и освен европейски средства, ще разчита и на държавна помощ.  За тази година в индикативния годишен план са заложени 100 000 000 евро за рехабилитация и модернизация на съществуващи, но до момента не използван в пълния им капацитет съоръжения. Като „Напоителни системи“ е бенефициент за 90 млн. евро от тях. А останалите 10 млн. евро са предназначени за юридически лица, учредени и регистрирани по Закона за сдруженията за напояване. Екипът на министър Тахов обмисля и механизъм от общ икономически характер, който да замени т.н „украйнска помощ“ и да облекчи земеделските производители при използване на вода за напояване.

Членове от Сдружението на предприемачите в Пазарджик предложиха да се наложи улеснен режим за узаконяване на сондажни води за фирмите. Поставиха въпроса и за състоянието на градския канал Паша арк, за който има сигнали от граждани ,че водите му се разливат в частни домове.

Предприемачът Георги Велев настоя също за обществен контрол върху дейността на Напоителни системи по отношение на поливните води, искайки наличният ресурс да се разпределя между ползвателите прозрачно.

Бе поставено и питане за изпускането на вода от яз. Белмекен за захранване на местен ВЕЦ. Това за тях е недопустимо при положение, че няма вода за напояване на земеделски площи. Помолиха също и за разрешаване на проблема със сметопочистването в общините Пазарджик и Септември.

Петя Цанкова пое ангажимент въпросите и предложенията им да бъдат отнесени в Народното събрание и да бъдат изпратени по компетентност с обратна връзка към пазарджишките предприемачи.

Сътрудник на Петя Цанкова в Земеделската комисия към НС вече е и Иван Стоянов, агроном по професия и член на Сдружението на предприемачите в Пазарджик.