Отдел“Краезнание“ отбелязва с витрина “ 65 години от създаването на Регионална библиотека „Н. Фурнаджиев“

Регионална библиотека „Никола Фурнаджиев” е най-голямата обществена библиотека в Пазарджишка област. Още от създаването си библиотеката заема особено място в културния живот на Пазарджик. Основа на библиотечната колекция е сбирката от 612 книги,”вехти и нови карти и два глобуса”, които възрожденецът библиотекар Стефан Захариев събира от 1858 до 1871 г.и съхранява в „книгохранителница”на Мъжкото и Девическото училища. С пренасянето им в новооткритото читалище „Виделина” се слага началото на първата публична библиотека в град Пазарджик.
След промените в административно-териториалното устройство на страната през 1959 г., библиотеката се обособява като самостоятелен културен институт – Окръжна библиотека. Възлагат й се методически и експертно-консултантски функции спрямо всички библиотеки в Пазарджишки окръг.
През 1990 г. библиотеката се премества в самостоятелна сграда.
В продължение на многогодишното си съществуване и след преместванията в различни сгради са изгубени документите за учредяване на библиотеката. Налични са упоменавания за този акт в Годишник на Читалище „Виделина” от 1901г. В Алманах на Регионален исторически музей от 2012г. се цитира изявление на член на настоятелството на читалище „Виделина” Ангел Младенов, от 1 април 1991г. за наличието на Решение на Окръжен народен съвет, Пазарджик за обособяване на Окръжна библиотека като самостоятелен културен институт.
В изпълнение на Постановление № 80 на МС от 07.2006г., библиотеката придобива статут на регионален културен институт с методически функции. Едно от най-важните й задължения в това отношение е координация и подпомагане на библиотеките на методическо и организационно ниво, с оглед утвърждаване и запазване на тяхното професионално развитие. Тези и други нейни функции са регламентирани от Закон за обществените библиотеки приет от НС на 29 май 2009г.
Регионалната библиотека е една от най-значимите и динамично развиващи се културни институции в град Пазарджик, която продължава да усъвършенства всички направления в своята дейност – от автоматизиране на библиотечно-библиографските процеси до повишаване квалификацията на работещите в нея специалисти. Автоматизацията, въведена през 1995 г., я превърна в модерен културно-информационен център. Изградената локална мрежа с включени 62 компютърни конфигурации и безплатен Интернет предлага достъп до библиографски, пълнотекстови и административни български и чужди бази данни. Библиотеката поддържа собствена уебстраница и непрекъснато разширява съвременните електронни форми за обслужване на своите читатели.