Три пъти в годината ще се извършва инвентаризация на свиневъдните обекти на територията на областта. Това е една от мерките, които областният управител Иван Васев и зам.-областният управител Петя Цанкова обсъдха на днешното заседание с членовете на Областната епизоотична комисия. В него участваха представители на ОДБХ, ОДМВР, РИОСВ, РДПБЗН, РДГ.
По данни на ОДБХ Пазарджик общият брой на обектите в област Пазарджик, регистрирани за отглеждане на свине за лични нужди е 449. Най-много те са в община Пазарджик – 163 бр. и община Септември – 100 бр. Последният регистриран случай на АЧС в обект за отглеждане на свине в нашата област е в с. Априлци, община Пазарджик, през м. август 2021 г.
В изпълнение на Плана за действия в България по отношение на обектите за отглеждане на свине за лични нужди във връзка с Африканската чума по свинете, утвърден със заповед РД11-553/17.03.2021 г. на изпълнителния директор на БАБХ и зачестилите случаи на констатиране на огнища на АЧС в нерегистрирани лични стопанства, Областната епизоотична комисия взе решение за изпълнение на следните мерки на територията на област Пазарджик:
- Провеждане на инвентаризация на свиневъдните обекти три пъти годишно, както следва:
– двукратно от представители на администрацията на местното управление до м. май
– веднъж от представители на местното управление с участието на официален ветеринарен лекар до м.септември
- Извършване на проверки на депопулацията на задните дворове през 2019 г, ако същите не са подновили дейността си.
веднъж от представители на местното управление с участието на официален ветеринарен лекар до м. ноември
- Извършване на клинични прегледи/проверки на био-сигурността от регистрирани ветеринарни лекари четири пъти годишно и предоставяне на резултатите/констатациите от прегледите/проверките.
- Провеждане на проверки за био-сигурност от официални ветеринарни лекари веднъж годишно/Клинични прегледи въз основа на оценка на риска от ОДБХ. Вземане на проби и лабораторни изследвания в случай на съмнение.
- Взаимодействие с териториалните звена на Министерство на вътрешните работи за борба с нелегалното придвижване на прасета – извършване на проверки на превозни средства по параметри, зададени от ЦУ на БАБХ, с цел откриване на източника на всяко заловено прасе или свински продукт.
- Извършване на месечни проверки за провеждана по интернет нелегална търговия с прасета. Провеждане на онлайн надзор по интернет, уебстраници, социални мрежи и групи и извършване проверки на място.
- Предоставяне на информационни материали на собствениците на прасета от задния двор чрез местните органи на власт, официалните ветеринарни лекари и регистрираните ветеринарни лекари.
- Да се проведат заседания на общинските епизоотични комисии с участие на кметове и кметски наместници.