На 20 май 1842 година е роден един от най-великите френски романисти, един от създателите на класическата форма на романа, поставил си високата цел да напише „Човешка комедия“, която да покаже нравите и особеностите на френското общество. Сред най-популярните му произведения са „Дядо Горио“, „Братовчедката Бет“, „Величие и падение на куртизанките“, „Сезар Бирото“, автор е на 95 завършени и 48 незавършени романа. Ако не сте се досетили, става дума за Оноре дьо Балзак.
Първото произведение му е трагедията „Кромуел“, която не е приета благосклонно дори от собственото му семейство. Продължава да публикува романи, дори създава своя издателска компания, но това му носи само финансови проблеми. През първите години от неговия творчески път, стилът му е смятан от мнозина за несериозен. Въпреки тези неуспехи, Балзак не се отказва и през 1829 г. щастието все пак му се усмихва – историческият му роман „Шуани“ е публикуван и започва да си създава име в писателските среди. От този период е и произведението му „Шагренова кожа“.
През 1835 г. излиза един от най-значимите му романи „Дядо Горио“. Романът представя една реалистична картина на френското общество от първата половина на 19 в. Красноречиво Балзак изобличава потъпкването на ценностите и нормите за благоприличие в едно общество, където богати и бедни са скрили безнравствеността си зад маската на привидна галантност и добри обноски. Желанието за израстване във финансовата и обществена йерархия, оправдава всяка низост и всяка подлост, както и незачитане на чуждите желания.
Именно романа „Дядо Горио“ е едно от първите произведения, които Балзак включва в своята „Човешка комедия“. Планът на френския писател бил „Комедията“ да включва сто творби, които да обрисуват напълно човешката природа и поведение в обществото за оказания период. Животът му стига, за да напише 83 от тях.
За да успее да създаде такова огромно по своите мащаби творчество, Балзак има интересен дневен режим – в много от дните пише по 15 -17 часа на ден, освежава се с големи количества кафе, любовта му към тази напитка е всеизвестна. В моментите, когато започвал нова книга, Балзак напълно се откъсвал от света – заключвал се в стаята си, затварял прозорците и спускал завесите, така че в стаята да не влиза светлина и започвал да пише.
Освен литературните си занимания, Балзак се захваща и с немалък брой други, с които да припечелва допълнително – сред тях е опитът му да отглежда ананаси в дома си. Въпреки тези интересни хобита, през почти целия си живот страда от финансови проблеми.
На неговото творчество дължим и следващите забележителни фрази:
„Обстоятелствата се променят, принципите никога“
„Когато целта не е ясна, пътят е погрешен.“
„Любовта прощава или всичко, или нищо.“
„Нещастието е добър учител, но уроците му са жестоки.“
„Какво е висшето общество – сбирщина от измамени и измамници.“
„Човек може да обича и да не е щастлив, може да е щастлив без да обича, но да обича и да бъде щастлив – това би било истинско чудо.“
Източник: almanews.bg