Истинското име на българския революционер е Гаврил Груев Хлътев. Той е роден през 1843 година в Копривщица. Малкият Гаврил има две по-големи сестри – Куна и Васила. Баща им е уважаван търговец в района, а майката се грижи за отглеждането на децата. През 1848 година бащата на Гаврил внезапно умира и това поставя цялото семейство пред сериозно изпитание. Поради липса на финансови средства, невръстното момче едва успява да завърши 3.клас в основното училище в Копривщица. След това майката на Гаврил го изпраща да учи занаятчийство при един от местните търговци. Малкото момче започва да се занимава с терзийство. По-късно той става абаджийски чирак, а в последствие започва да се занимава с търговия.
През 1875 година Гаврил пристига в Румъния. Там се запознава с българския възрожденец и революционер Стоян Заимов. Младият мъж бързо се запалва по революционното дело и иска активно да участва в освобождението на своята родина. Малко след пристигането си в Букурещ, Гаврил започва да използва името Георги Бенковски. То принадлежи на полски патриот, който е заточен от руското правителство. Полякът успява да избяга от руския затвор и заминава за Диарбекир. Там случайно се среща със Стоян Заимов и българинът му помага да си смени самоличността, като се сдобива със стария паспорт на поляка. В последствие той дава този паспорт на близкия си приятел Гаврил Хлътев. Вече с името Георги Бенковски, младият мъж започва активно да се включва в различни революционни дейности.
Той става част от Гюргевския комитет, който взима решение през пролетта на 1876 година в България да избухне въстание. Бенковски става помощник-апостол в IV Революционен окръг, но след оттеглянето на председателя Панайот Волов, той заема неговото място.
Когато на 20 април 1876 година избухва Априлското въстание в Копривщица, Бенковски се намира заедно с останалите апостоли в Панагюрище. След като разбира, че родният му град се вдига на бунт, той обявява началото на въстанието в Панагюрище.