Над 2 милиарда лева остават извън касите на БНБ

Над 92 процента от старите национални банкноти и монети вече са изтеглени от обращение, съобщават от Българската народна банка (БНБ) в официален отчет към днешна дата.

Процесът по подмяна на паричната маса в страната върви по график след официалното приемане на единната европейска валута.

Според данните на финансовата институция, огромната част от физическите пари, които са били в ръцете на хората в началото на миналата година, вече са върнати.

„Към отчетната дата са изтеглени 92,52% от левовите банкноти и монети, намирали се в обращение в началото на 2025 г.“, съобщават от БНБ.

Въпреки високия процент на върнати средства, извън касите на централната банка все още остават стари банкноти и монети с обща равностойност от 2,3 милиарда лева, които гражданите и бизнесът все още не са обменили.

Успоредно с прибирането на старата валута, институцията отчита стабилно насищане на икономиката с нови пари.

„Към същата дата евробанкнотите и евромонетите в обращение възлизат на обща стойност над 8,4 милиарда евро и осигуряват нормалното функциониране на платежната система, както и обслужването на икономиката и населението“, заявяват от Българската народна банка. Отчетената сума представлява нетната емисия – разликата между изтеглените и внесените в институцията средства.

От централната банка припомнят категорично, че процесът по преход е окончателно завършен на законово ниво.

„От 1 февруари 2026 г. еврото е единственото законно платежно средство в Република България“, посочват от БНБ, подчертавайки, че старите банкноти вече нямат покупателна сила в търговската мрежа.

„Към 8 май 2026 г. процесът по изтегляне от обращение на левови банкноти и монети и по пускане в обращение на евробанкноти и евромонети се осъществява в съответствие с действащата нормативна рамка и утвърдените оперативни планове“, допълват от финансовата институция.

Източник: Дунав мост