Малцина знаят за съществуването на тази възрожденска къща в Пазарджик, която е непосредствено до къщата музей на Константин Величков. Днес двете сгради се намират в общ имот, което се е наложило след съдебни дела, при които уличният достъп на Геновата къща е прекъснат.
Къщата е общинска собственост и е обявена за недвижима културна ценност с категория „местно значение“, като в картона й е записано „Притежава висока индивидуална архитектурно-типологична стойност“. Последното не е случайно, защото, все още, имаме налице една класическа симетрична едноетажна градска пазарджишка възрожденска къща с входен портик, увенчан с триъгълен фронтон и арка, носена от две стройни колони. Под портика е разположена тържествена двураменна стълба, отвеждаща към входа на къщата, който въвежда в салон с шестоъгълна средна част и таван с дървена розета-слънце в средата. Къщата е украсена с линерани стенописи, част от които сега са замазани, но не е трудно да бъдат разкрити и възстановени.
Къщата е дарена на град Пазарджик от последните й собственици и е предоставена за ползване на Регионалния исторически музей.
Когато посещавате къщата музей на Константин Величков на ул. „Теодор Траянов“ №6, обърнете внимание на съседната възрожденска къща в дясно с красивия колонаден портик с триъгълния фронтон.
Регионалният исторически музей в Пазарджик е изготвил проект, който е изпратен за съгласуване в Национален институт за недвижимо културно наследство – гр. София.