Медици алармират: Електрическите тротинетки – опасни по тъмно и след алкохол

Повечето травми с електрически тротинетки се случват при по-висока скорост, при управление по тъмно и след употреба на алкохол. Трябва да се ограничи използването им през тъмната част на денонощието, да се редуцира скоростта им, особено когато са в пешеходни зони. Трябва да има и голям контрол, тъй като това не е обикновено превозно средство, заяви проф. д-р Николай Габровски, председател на Фондация „Съвет за мозъчно здраве“ и председател на Българското дружество по неврохирургия.

Проф. Габровски направи това изявление по време на пресконференция на тема „Мозъчното здраве – глобален приоритет“, организирана от Фондация „Съвет за мозъчно здраве“, която се проведе днес.

 

„Тротинетките доскоро не бяха познати като превозни средства и травмите, които предизвикват могат да бъдат различни. Това се дължи на малките колелета, голямата мощност и способността им да развиват бързо висока скорост“, смята проф. Габровски.

Според него фокусът трябва да е върху нов тип превенция и да се актуализират регулациите. На въпрос дали е необходимо да се въведе минимална възраст за управление на подобни тротинетки, той отговори, че отново мощността има значение.

„Моторите с по-малка мощност могат да бъдат управлявани от по-млади хора. Трябва да се търси регулация, но над определена мощност“, посочи д-р Габровски.

Защо са необходими каски

По думите на специалиста, ползата на каските е доказана при велосипедите и моторите, следователно те биха оказали голяма помощ и при тротинетките.

„При по-мощните, каските трябва да бъдат задължителни, при възможност, тези, покриващи цялото лице. Скоростта и липсата на стабилност са основните причини за инцидентите“, подчерта проф. Габровски.

Той акцентира върху нуждата от цялостна стратегия за регулация на електрическите тротинетки, която да включва ограничения на скоростта в определени зони, задължителни защитни средства и по-строг контрол върху употребата им.