Красен Кралев: На България и трябват сигурност, стабилност, спокойствие и работещо правителство

За посланията към избирателите в предстоящата предизборна кампания, РА1-media разговаря с Красен Кралев – водач на листата на Коалиция ГЕРБ-СДС в 13 Пазарджишки МИР.

РА1: Г-н Кралев, вие оглавихте кандидатската листа на Коалиция ГЕРБ-СДС в 13 Пазарджишки МИР. Какви са основните приоритети и с какво тази кампания ще е по-различна от предишните?

Красен Кралев: Благодаря на Областната структура на ГЕРБ в Пазарджик и на Изпълнителната комисия, които издигнаха кандидатурата ми за водач на листата. Това е един от силните райони за нас. Поемам щафетата от Катя Захариева, пожелавам и успех в предстоящото гласуване за еврокомисар. Смятам, че тя ще бъде полезна в работата на ЕК.

Не бих казал, че ще има изненади в кампанията. Ние сме предвидима партия, правим позитивна кампания, обръщаме се към нуждите на хората. Кампанията ще е повече сред хората, няма да влизаме в директни сблъсъци с нашите опоненти. Това, което ми прави впечатление през последните години е, че забравихме да говорим за проблемите на хората. Изборите са прекалено често, умориха се и избирателите, и политиците, тезите започнаха да се повтарят. Но проблемите не се решават. На България и трябват сигурност, стабилност и спокойствие. Нещо, което може да донесе само и единствено правителство, съставено с доминиращото участие на ГЕРБ.

Ние сме предвидими, хора, които градим, а не разрушаваме. Издържахме на много клевети и лъжи през последните години. Вижда се, че това, което сме направили хората го оценяват. Така, че продължаваме в същата посока. Големият ни приоритет е съставянето на правителство. Това може да стане само ако партиите и лидерите малко се смирят, подтиснат личното си его и се обърнат към хората и чуят техния глас, а именно, че хората искат спокойствие и стабилност.

РА1: С какво послание ще започнете предизборната кампания?

Красен Кралев: Посланието към хората е дани подкрепят, ако искат да се случат тези неща, които години наред не са. Като пример за региона бих посочил да продължи програмата за санране, да се разшири пътя между Пловдив и Пазарджик, за да се намалят инцидентите на него, да се ремонтира мостът на река Марица.

Разбирам умората и ниската избирателна активност. Нека хората имат вяра в нас и да дадат своя вот след месец. Ще наблегнем на позитивната кампания, ще търсим това, което е в дневния ред на хората, за да може след това да има работещо правителство и България да навакса нещата, с които изостанахме през последните 3 години.

РА1: Като бивш министър на спорта, имате ли специален акцент за Пазарджик или ще заложите на общата политика?

Красен Кралев: Спортът е много обширна тема, а ние сме може би единствената партия, която има визия за това какво трябва да се случи в българския спорт, къде са проблемите и как трябва да се излезе от тях. Не бих казал, че сме в добро или лошо състояние, но не успяхме през последните 30 години да адаптираме спорта към пазарната икономика.

Ние продължаваме да чакаме 100% финансиране от държавата за развитие на клубове и федерации, продължаваме да се държим като част от онази социалистическа система, а вече реалностите са съвсем други. Големият проблем е липсата на финансиране на клубовете. Основен приоритет в нашата програмя е рязко вдигане на средствата, които отиват в клубовете, рязко увеличаване на заплащането на треньорите. Не може един клуб да получава финансиране от държавата между 3 000 и 10 000 лева и да иска да има качествен треньор. Минималната работна заплата е близо 1 000 лева, т.е 12 000 лева ти трябват, за да назначиш един треньор, но реално няма как да назначиш само един треньор. Отделно ще трябва да се обърне пирамидатата, в момента 90% от парите отиват във федерациите. Трябва да направим така, че клубовете да ги получават.

Вторият важен момент е тоталното пренебрегване на колективните спортове. Това е още от времето на социализма, защото по-евтино е да печелиш медали от индивидуални спортове. Но колективните спортове са в основата на изграждането на здрава нация, изграждането на екипност, възпитаването на децата. За това трябва коренно да променим отношението към тях. За 3 години не сме направили крачка напред, докато нашите съседи дръпнаха напред. При нас се работеше, сега повече се говори.