Климатолог: Всички градове, разположени до реки, са застрашени от природни бедствия

Снимка: Телемедиа

Климатологът Симеон Матев алармира за нарастващата опасност от екстремни метеорологични явления в крайречните населени места. „Всички градове, разположени до реки, ще имат този проблем. Ако не сега – то в бъдеще“, заяви експертът в ефира на bTV.

Механизъм на природното бедствие

Матев обясни механизма на формиране на разрушителните валежи. Според анализа му, топла въздушна маса се е формирала над Средиземно море, което е със значително по-висока температура от обичайната. Тази маса, заредена с висока енергия, се е придвижила по крайбрежието на Източна Испания, след което се е изкачила по хълмовете във вътрешността на страната. При охлаждането ѝ цялото количество влага се е освободило в конкретен район.

 

„Когато този процес продължи малко по-дълго, ето какво се случва. Същото имахме през миналата година в Гърция и България. Нямаше такива катаклизми у нас, защото се случи в незаселен район, каквато е Странджа планина“, поясни климатологът.

Комплексни причини за бедствието

Експертът открои няколко ключови фактора за мащаба на бедствието:

  • Интензивни валежи
  • Презастрояване на засегнатите райони
  • Неправилно разположение на инфраструктурни обекти

Матев подчерта неоспоримата роля на глобалното затопляне за случващото се в Испания, прогнозирайки увеличаване на честотата на подобни бури в бъдеще.