Община Пещера е родно място на много известни българи, дали своя принос за съвременната култура, политика, медицина и образование. Градът има забележителна история, съхранена родова памет и автентични традиции. Много моменти от историята на родопския град обаче не са достатъчно проучени и известни на широката общественост. Започваме една поредица от материали, в която с помощта Мария Джуркова – общественик, родолюбец, съвременен будител и краевед, ще ви запознаем с малко известни факти и документи от историята на община Пещера.
Мария Джуркова
Знаете ли, че…Знаете ли, че светецът, до който всички пишем писма с желания в Руската църква в София Св. Серафим Софийски Чудотворец, е богослужил и в Пещера?
Роден е на 1 декември 1881г. в Рязан-Русия със светското име Николай Борисович Соболев, преминава през тежко детство и избира пътя на богослужението по завет на своята майка. От дете е привлечен от любовта към Бога. Записва и завършва Рязанската духовна семинария, където заради силата на своите молитви, които понякога и сам съчинявал, бил наречен от състудентите си Златоустенски. Иконата на уважавания от него светия св. Серафим Саровски изиграла важна роля в избора на Николай Борисович за това кой път да избере – брачен или монашески.
След прочитане на животоописанието на светията, в което намерил отговорите на своите въпроси, той бил подстриган за монах. По абсолютно необяснима причина монашеското име, което дал ректора на Академията, вместо избраното Доситей, в последния момент било променено и така монахът получил името на светеца, към когото най-често се обръщал за спасение в молитвите си. В четвърти курс на Духовната Рязанска академия Николай Борисович Соболев става монах Серафим. Започва своята преподавателска и просветителска дейност, като най-голяма обич и внимание проявявал към децата. Издигнат е в сан архимандрит и е назначен за ректор на Воронежката семинария-длъжност, която заемал до 1918г., когато семинарията била закрита от комунистическия режим.
През 1921г. управителят на руските енории в Западна Европа назначава отец Серафим за настоятел на църквата „Св.Николай Мириклийски Чудотворец“ (Руската църква) в София, а малко по-късно и за управляващ на реските православни общини в България. Патриарх Тирон променя титула на епископ Серафим на „Богучарски“.
Като такъв и като отец Серафим Соболев, той е известен в Пещера, където начело на православния клир, първоначално само на руските, в посбедствие и на българските православни застава отец Иван Дмитриевич Мухин. В Пещера той е познат като Руския поп. Роден е през 1874г. и е един от първите руски емигранти. Назначен е за временна работа в Пещерската църква „Св.Димитър“ през 1921г. , но остава неин служител до края на живота си през 1968г. -цели 47 години служба. Изключителен ерудит, искрено отдаден на вярата свещеник, отец Иван Мухин е авторитетен и търсен както от администрацията на града, така и от обикновените енориаши. Той успява да създаде колония от руски емигранти, съдейства за изграждане на Руска гимназия в града и изключително ценен преводач, заради познаването на няколко езика. Въпреки че семейството му е извън България, той свързва живота и делата си изключително с Пещера и България.


Така създадената от отеца руска енория е на пряко подчинение на отец Серафим Соболев, който често я посещавал и извършвал богослужения в църквата „Св.Димитър“. След всяко богослужение той произнасял искрена и прочуствена проповед, отнасял се с огромна заинтересованост към членовете на хора, към енориашите, присъстващи на проповедите му, познавал поименно почти всички редовно присъстващи на службите. Той не се отказал от своите духовни задължения, дори и след като бил покосен от туберкулоза. Напротив – отдал се още повече на това да се раздава за другите. Известно е, че именно той поощрявал своите ученици да му пишат писма с желания. Четейки ги, той се молил поотделно за всяко едно от тях, а свидетели разказват как буквално са се случвали чудеса вследствие на молитвите. Хора са оздравявали, загубени са се намирали след многогодишни дирения, незрящи проглеждали, бездетни се сдобивали с деца. Отец Серафим умира на 26 февруари 1950г.

Заради своята богоугодна дейност и живот, отдаден на хората и Бога на 26 февруари 2016г. архиепископ Серафим (Соболев) Софийски Чудотворец – Свети Серафим е канонизиран едновременно от две поместни православни църкви- Българската и Руската.

И до днес надеждата на вярващите чрез хиляди писма се отпращат към светията, проповядвал своето слово и от амвона на църквата „Св.Димитър“ в Пещера.


Вълшебната история на тази църква може да прочетете, ако редовно следите тази рубрика.
Горещи благодарности за написването на този материал към отец Тодор-свещеник в църквата в Пещера!
Автор: Мария Джуркова