Няма регистрирани нови случаи на заболяването Африканска чума по свинете в област Пазарджик, стана ясно по време на днешното заседание на Областната епизоотична комисия.
След регистрираните две положителни проби за АЧС при диви прасета в землището на община Велинград, в ОДБХ Пазарджик няма новопостъпили сигнали. За периода от 19 до 25 август, служителите на РДГ Пазарджик са извършили около 450 проверки в горските територии, при които не са констатирани нови огнища на АЧС.
Областният управител Стефан Мирев съобщи, че са изготвени списъците за подпомагане на стопаните, извършили доброволно клане на прасетата в стопанствата тип „заден двор“ в област Пазарджик. Закланите прасета са над 3700 в 75 населени места в 2242 лични стопанства тип „заден двор“ на територията на област Пазарджик. Списъците са заверени от кметовете на населените места, официалните ветеринарни лекари, областния управител и са изпратени в МЗХГ.
В област Пазарджик извън 20 км санитарни зони, са постъпили списъци от Панагюрище, Поибрене, Оборище и Стрелча. Не са постъпили списъци от Велинград, Белово и с. Славовица, въпреки решението на Областната епизоотична комисия за подпомагане на стопаните и в тези населени места.
След 1 септември 2019 г. ще започне изплащането на еднократната помощ в размер на 300 лв. на стопаните, предприели мерки за почистване и дезинфекция на обектите, след доброволно усвояване на месото от прасетата в личните стопанства. Право на обезщетение имат стопанствата в 20 км санитарни зони около индустриалните ферми и тези, определени с висок епизоотичен риск от Областните епизоотични комисии. За по-голямо улеснение на собствениците на прасета, представители на Областните дирекции по безопасност на храните (ОДБХ) ще посетят населените места за изплащане на подпомагането, за което кметът предварително ще обяви деня и часа. Средства ще се превеждат и по банков път.