Иван Кабуров, земеделец: Държавата трябва да наложи субсидиране само срещу застраховка на обработваемите площи

Застраховането все още не е достатъчно популярно сред земеделските стопани, каза Иван Кабуров, земеделски производител от Пазарджик. Техните опасения са заради факта, че още няма изградена практика в тази посока и се съмняват в коректността на застрахователните дружества.

„В тази връзка ние, земеделските стопани, призоваваем държавата да застане в позицията на гарант между земеделците и застрахователните компании. За да се реализира това на практика обаче, трбява да има единна политика при застраховането на земеделски площи. Решението е, ако един земеделски производител разчита на държавна субсидия, той трябва да бъде задължен да застрахова обработваемите си площи“, коментира Кабуров.

По думите му, най-лесно и достъпно това може да стане при подаването на декларация за очертаване на площи за субсидиране – нуждо е само да има графа с опция за желание за застраховане. „По този начин ще се постигне по-голяма масовост при застраховането на земеделски площи, тъй като държавата ще бъде своеобразен гарант между стопаните и застрахователните дружества“, уточни Кабиров.

Най-често земеделските стопани застраховат насажденията си срещу наводнения и градушки, като целта е да се предпазят от фалит в края на аграрния сезон. Има и вариант за застраховка на посевите и зеленчуците от киша, измръзване и изсушаване. Застраховането на земеделските площи е прецизен процес, който се следи от застрахователя, който работи в тясна връзка с Метеорологичната служба в региона, както и със Службата по земеделие.

В повечето случаи пораженията при наводнение и градушка са частични, не върху целия масив, а върху отделни парцели. Тогава изплащането на обезщетението става само за засегнатите площи. За стопаните е важно да застраховат земеделските си земи, особено ако културата е претенциозна, а климатичните условия са прогнозно неблагоприятни.