Необичайно горещото време за края на октомври и набалото на ноември се отрази негативно на реколтата от зеле в Пазарджишко, съобщи Иван Кабуров, земеделски производител от областния град. По думите му, този вид земеделска култура се нуждае от дъжд, а последните седмици има горещо и сухо време.
Голяма част от реколтата от зеле в легиона е болна от бактериоза. Това заболяване се получава, когато една и съща култура ежегодно се ззасажда на един и същ терен и няма възможност за сеиотбооборот. Иначе зелето е стабилна култура, която не изисква особено големи инвестиции. Разходите на декар са между 600 и 800 лв в зависимост от сорта зеле.
„Три основни сорта българско бяло зеле се отглеждат в Пазарджишко – „Балкан“, „Исперихово“ и „Пазарджишки подобрен“, а от чуждите сортове – холандските „Чиърс“ и „Марлу“. Българските сортове плододават меки зелки, докато холанските са с по-твърди. Разликата между двата вида сорта е и в добивите. Чуждите сортове дават два пъти по-високи добиви. Те са по-трайни и най-често са калибровани като размер„, уточни Кабуров.
Той допълни, че изкупната цена на зелето към момента е 0.45лв/кг за холандските сортове и 0.60лв/кг за българското зеле. Добивите съответно са от 2 тона за българските сортове и 7-8 тона от холандските и японските.
„Най-често българското зеле се пласира по пазарите и тържищата, а холандското в хранителните вериги„, коментира също земеделецът.