Забележителностите на църквата „Света Петка“ в Пещера

Община Пещера е родно място на много известни българи, дали своя принос за съвременната култура, политика, медицина и образование. Градът има забележителна история, съхранена родова памет и автентични традиции. Много моменти от историята на родопския град обаче не са достатъчно проучени и известни на широката общественост. Започваме една поредица от материали, в която с помощта Мария Джуркова – общественик, родолюбец, съвременен будител и краевед, ще ви запознаем с малко известни факти и документи от историята на община Пещера.

  Мария Джуркова

Знаете ли, че…Освен невероятната легенда за построяването на храм „Св. Петка“ в Пещера този църква има и още десетки забележителни неща, които трябва да се видят от многобройните й посетители.

 

Историята на самата църква е известна. Легендата твърди, че съновидение показва мястото на иконата и целебния извор, а дъщерята на турския валия изцелява слепотата си с лековитата вода. В знак на благодарност той измолва построяването на православен храм на това място. Като период за построяване на същия се сочат годините между 1690 и 1710. Църквата е внушителна по размери отвътре, но е почти незабележима отвън. Вкопана на 13 стъпки в земята, като причина за това е условието, което е дадено от турските власти да не надминава по височина джамията в града.

През 1902 година църквата изгаря до основи, тъй като е била съградена от дърво. Църквата е изградена отново през 1904година от първомайстор Георги Катин. Освещаването се извършва на 22 май 1905г. от Скопския митрополит Теодосий. През 2001година се взема решение за подмяната на пода от дървен с мраморен и работата започва. Като по чудо обаче при ремонтните работи се открива мраморен камък. След като камъкът е повдигнат и изчистен изворът на лековитата вода, пресъхнал почти столетие преди това, започва да тече отново. За чудо се сочи и фактът, че това събитие се случва точно на 22 май – около сто години след освещаването на храма именно на тази дата.

 

Църквата чества своя храмов празник на 14 октомври, когато много хора пристигат да преспят за здраве в нея. Най-ценната светиня за храма е чудотворната икона на светицата . Невероятното е, че точно иконата на светицата, чието име храмът носи остава недокосната от огнената стихия, изгорила храма през 1902 година. Тази икона се намира точно пред аязмото с лековита вода, а нейната сила е надеждата за изцеление, което дава на болящите и вярата, която носи в сърцата на вярващите.

Интересен факт е също, че Свето Евангелие на почти век посреща миряните под иконата на св. Мина. То е отпечатано в софийската печатница „Дневник-Утро“ през 1925 г. и е първо издание. Съдържа подредени евангелски четения за през всички дни от годината.

Иконостас в превод от гръцки означава стена за изображения Красота за погледа на посетителите носи уникалният иконостас с невероятни дърворезби с библейски сцени, който пази иконите на светиите. Той е дело на майстор- дърворезбар от с. Брестовица. На царския ред са поставени иконите на св. Богородица, Исус Христос, св. Параскева, св. Архангел Михаил, св. Георги Победоносец и др. Те са изрисувани от пещерският художник Петър Стайков и потомственият зограф Петър Зографски. Нимбусите им са от сребро.

Жаждата на посетителите утолява чешма в двора, която е на 112 години (изградена през 1910г.) r. И все още работи.

Друга забележителност за храма представлява метохът към него, в който днес се намира градската музейна сбирка. Възрожденският дух все още витае в дървените соби на музея, а там всеки камък разказва история.

Изключително важен факт за духовността и символиката в града е, че Пещера се „пази“ от светицата от две страни. Храмът „Св.Петка“ е на изходната точка по пътя към Батак, а хълм с името Света Петка се намира точно в противоположната част на града – към изхода за Пазарджик. На този хълм е изградена средновековната крепост Перистера.. Счита се, че името на възвишението – Света Петка, е дошло от едноименната древна църква, чиито развалини стоели на хълма от векове. Днес там се намира възстановен параклис, носещ познайте чие име? – „Св. Петка“, разбира се.

С голямо основание днес може да се твърди, че град Пещера и до днес се пази от двете си страни именно от покровителката на дома, жените, семейството и рода.

Автор: Мария Джуркова