Емил Делийски и съм роден в гр.Септември. Израснал е и е отгледан в семейство, което дълбоко почита християнските ценности и култура. През 2005г. завършва средно образование „Хореография“ в гр.Пазарджик, а през 2005-2010 год. висше образование „Иконография“ в гр. Велико Търново . По-късно специализира „Стенопис и мозайки“. Определям себе си като човек на изкуството. Мозаечното изкуство все още не е познато за българския православен християнин и за това PA1-media, го потърси за коментар
РА1-media: Г-н Делийски, разкажете за себе си и вашето изкуство?
Емил Делийски: Казвам се Емил Делийски и съм от гр.Септември, обл.Пазарджик. Завърших висшето си образование през 2010 година. Когато ми предстоеше да се дипломирам имаше много дисциплини на изкуството, което ми даде и право да избера да се дипломирам с мозайка. Тъй, като баща ми е също художник, реших да избера дисциплина, която да е по различна от неговата, за да няма коментари, че моят баща ми е помогнал за дипломирането, а и от там се вдъхнових от самото мозаечно изкуство. От там започнах да го изучавам и да надграждам знанията си за мозайката.
РА1-media: Мозаечното изкуство е малко познато на съвременните българи. Какви са неговите особености и кои са най-добрите школи?
Емил Делийски: Да, наистина мозаечното изкуство е малко познато за България. Мозаечното изкуство е само характерно за себе си от всички другите изкуства. Всички знаем, че изкуството е широко разпространено. Мозаечното изкуство е живописно изкуство. Когато твориш мозайка и създаваш образ трябва да се има предвид живописта в никакъв случай не трябва да се изключва, защото нюансите от тесерите, които се оформят с помощта на инструменти трябва да се различават по цветове, за да създадеш една мозайка. Както аз обичам да казвам – в една мозайка трябва да има пулсация, тя трябва да затрепти и да ти проговори . Именно с помощта на широката палитра от цветове един мозайкист трябва да накара една мозайка да затрепти, да пулсира.
РА1-media: Има ли в България своеобразни шедьоври на това изкуство?
Емил Делийски: България е богата страна. Мозайки могат да се видят в Стара Загора – Късноантичната подова мозайка от римски частен дом, Бузлуджа – където наскоро, колеги направиха и възобновиха нов живот на мозайките. Епископската базилика на Филипопол – Пловдив, и на много други места.
РА1-media: Вие сте автор на прекрасни мозайки – къде се намират те и какво изобразяват?
Емил Делийски: Мозайки, изработени от мен може да видите в църквите: “Света Неделя“- гр.Батак, „Света Троица“ – с.Елшица, община Панагюрище, храм „Св.Димитър“ – гр. Димитровград, „Свети Стефан“ – с.Ново село , обл.Стара Загора, казахме вече за гр. Сандански и най голямата ми мозайка. В „Свети Архангел Михаил“, който се намира между Сливен и Ямбол, това е едно параклисче на главния път, и много мозайки, които съм правил в Гърция.
РА1-media: Разкажете ни някоя интересна история, свързана с ваша творба?
Емил Делийски: Има интересна история на една мозайка, която за мен е предизвикателство. Тя се намира в гр.Сандански и е инсталирана на предната арка, която изобразява Св.Великомъченик Георги. Казвам предизвикателство, защото това беше един за мен огромен проект, които се радвам , че успях да осъществя. В момента тази мозайка радва, както гражданите на гр.Сандански, така и гостите на града.