Десислава Кабурова, земеделски производител: Важно е да се създаде баланс между интересите на производители, търговци и потребители

Предложеният законопроект за регулиране на веригата на доставки на земеделски продукти и храни предизвиква различни реакции сред производителите. По този повод земеделският производител Десислава Кабурова от Пазарджик, която работи с големите търговски вериги, споделя своята гледна точка относно предизвикателствата и потенциалните последици от законодателните промени.

Важно е, че се предприемат стъпки в тази посока. Ако продължим да отлагаме, след година-две може да няма достатъчно български производители на пазара. Законопроектът предвижда 50% от продукцията в търговските обекти да е българска, но за да бъде това устойчиво, трябва да изградим добре организирани и стратегически планиращи стопанства. Освен този закон, ключова е и следващата стъпка – приемането на закон за кооперативите, за да се създадат стабилни производители, които да осигуряват качествена и еднородна продукция, работейки прозрачно“, коментира Кабурова.

Според нея проблемът не е само в надценките на търговските вериги, а и в ниския оборот, който производителите реализират.

„Ако този закон влезе в сила, той може да увеличи оборота на земеделските стопани. През миналата година, например, продавах тикви на 1 лев за килограм, но в магазините те се предлагаха за 2,20 лв. Въпросът не е само в цената, на която продукцията ми влиза във веригата, а в това, че при високи крайни цени потребителите купуват по-рядко. Търговските вериги често предпочитат по-високи маржове и по-малки обеми, вместо да намалят цената и да увеличат продажбите“, обяснява тя.

Производителите обаче се опасяват, че търговските вериги може да се противопоставят на новите регулации.

На 21 март предстои среща с представителите на веригите. Те разполагат с добри адвокати и вероятно ще търсят начин да оспорят закона в съда. Надявам се обаче, че проектът ще проработи и ще донесе ползи както за нас, така и за потребителите, като доведе до по-ниски цени и по-добра достъпност на българските продукти. Освен това, той може да сложи край на нелоялни практики, като например преопаковането на вносна продукция като българска“, допълва Кабурова.

Обсъжда се и идеята за създаване на държавна верига магазини с фиксирана надценка от 10%. Според Кабурова обаче вместо противопоставяне на търговските вериги, по-ефективен подход би бил намирането на механизъм за партньорство.

Важно е да използваме съществуващата инфраструктура и да не се настройваме срещу веригите. Те са сред малкото играчи на пазара, които работят изцяло прозрачно, плащат навреме и осигуряват документи за всяка транзакция. В същото време фермерите също трябва да бъдат по-организирани, да контролират продукцията си и да гарантират нейното качество. Освен това трябва да се помисли за премахването на практики като „зелените картончета“ на пазарите, където често липсват касови бележки и гаранции за произхода на стоката. В крайна сметка, важно е да се създаде баланс между интересите на производителите, търговците и потребителите“, заключава тя.