Община Пещера е родно място на много известни българи, дали своя принос за съвременната култура, политика, медицина и образование. Градът има забележителна история, съхранена родова памет и автентични традиции. Много моменти от историята на родопския град обаче не са достатъчно проучени и известни на широката общественост. Започваме една поредица от материали, в която с помощта Мария Джуркова – общественик, родолюбец, съвременен будител и краевед, ще ви запознаем с малко известни факти и документи от историята на община Пещера.
Мария Джуркова
Знаете ли, че…в тефтерчето на Левски, на 49-та страница, като дарител фигурира името на пещерец?
Написано с молив, след това задраскано, но ясно четящо се е името Теохаров. Предполага се, че това един от двамата братя Андон или Георги Тодорови Теохарови от Пещера.
Теохаров е името по рождение на Димитър Горов. Бащата на Димитър е роден в Ясъ-Кория – впоследствие именувано Равногор. Бащата Теохар Йоану става отрано сирак и е осиновен от богатата фамилия Станкини, които го кръщават Теохар. Жени се за дъщерята на доста богатия влах Теодор Бухов-Фота, която впоследствие се прекръства на Йорданка.
От този брак се раждат две дъщери-Султана и Тинка и трима сина- Димитър, Михал и Атанас. Михал умира твърде малък. Атанас е убит като Горов в битката при Милин камък.
При раждането си Димитър Горов получава името Димитрий Теохаров, но след като се установява в Румъния и оформя като голям родолюбец името Теохаров му се струва неподходящо за родолюбивото му настроение и той се преименува на Димитър Горов, по името на родното село на баща му Равногор.
Според краеведа Анастас Пунев Димитър Горов има двама първи братовчеди в Пещера, от които е търсил финансово съдействие за осъществяване на финансовата подкрепа към Дякона и неговото дело.
Единият от тях е Георги Тодоров Теохаров- признат за първи пещерец, завършил висше образование, първи изявен краевед-фолкорист и първи станал министър на Народното просвещение. Счита се, че той пръв заговаря за това, че е настъпило време за политическо освобождение.
Другият е по-малкият брат на Георги – Андон Тодоров Теохаров- първият зограф на църквата „Св.Богородица“ в града като самоук художник. Преследван от режима на Стамболов се превръща в един от първите български емигранти, преследвани от режима . Смятан за вторият пещерец със завършено висше образование след брат си Георги.
От 2021г. тефтерчето , сканирано в оригинал и в разяснителен вид, е достъпно абсолютно безплатно онлайн на сайта на НБ“ Св.св. Кирил и Методий“.
В Пещера фактът, че в тефтерчето на Левски фигурира пещерец е спомената за пръв път от учителката по история Екатерина Велева- факт, който по-късно заляга в трудовете за делото на Димитър Горов и роднините му на местния краевед Стефан Попчев.
Автор: Мария Джуркова