ГИТ обобщи: Трудовите злополуки са причинени от неспазването на правила за безопасност и недостатъчна квалификация на персонала

Пазарджик е домакин на Регионална конференция на тема  „Прибери се у дома след работа! Там някой те очаква.“ Тя е инициирана от Главна инспекция по труда и Министерство на труда и социалната политика като част от национална кампания за превенция на трудовия травматизъм.

Конференцията бе открита от изпълнителният директор на ИА „Главна инспекция по труда“ инж. Екатерина Асенова, която акцентира върху това, че правилата за безопасна работа не пречат, те спасяват животи и представи основните подходи за създаване на култура на превенция чрез постоянни обучения, квалификация и преквалификация.

„Наблюдават се процеси на завишаване на трудовия траваматзъм, като само за последната седмица и половина има трагичен инцидент, при който загина 29-годишен работник. Практиката показва, че в голямата си част трудовите злополуки са напълно предотвратими, ако действаме с мисълта, че никой не може да опази по-добре от нас живота ни. Ако сме обучени и инструктирани да действаме правилно и работим в условията на декларирана заетост“, уточни  инж. Екатерина Асенова.

Според нея, планираните проверки от страна на Инспекцията по труда целят именно предотвратяването на трудовите злополуки и насърчават спазването на правилата за професионална безопасност. Проблемът обаче се състои в това, че в страната има около 250 000 малки предприятия и около 5300 големи. Работните места в България са около 2 300 000 души, а трудовите инспектори са 450 за цялата страна. По тази причина те не могат да бъдат навсякъде и в голяма степен се разчита на добросъвестността на работодателите.

За 2023 година Главна инспекция по труда е получила 8000 сигнала, от които 95% са за неизплатени заплати и осигуровки и около 5% за неспазване на безопасни условия на труд.

“Ако днес направим компромис със безопасността, утре това може да струва човешки живот. Трябва да се създаде култура на превеция от страна и на работодателите, и на служителите. Налице е и още един проблем – т.н “синдром на професионалното прегряване”, за което също трябва да се осъществява контрол на работа и почивка”, коментира инж. Асенова.

Тя допълни, че от изключителна важност са: качественото провеждане на инструктажите на работниците, информираността за трудовите права и задължения и да има нетърпимост към неспазване на разпоредбите.

Александър Борисов от Главна инспекция по труда представи предпоставките за трудовите злополуки, като акцентира върху – опасните условия на труд, опасното поведение на работодатели и работници и слабостите в системата за безопасни условия на труд.

Той представи и статистика по темата, която обобщава, че за 2023 година в ГИТ от страната са постъпили 540 сигнала, от които 80 броя са за нетравматични злополуки, 92 броя за ПТП, а 157 са случаите, завършили със смърт на работници. Според него, основните причини се коренят в неспазването на правила за безопасност, недостатъчна квалификация на персонала, неизползване на лични предпазни средства и липса на професионално оборудване.