ГДБОП алармира: Жертви на схеми в мрежата дават и по 200 000 лева, за да вечерят с известни личности

Снимка: vimax-karcher.com

В момента има бум на инвестиционните измами. Почти всеки ден имаме по една, две жертви, които страдат от инвестиционна измама, която се извършва в резултат на т.нар. кол центрове – агенти, които се обаждат на жертвата, приканват я да инвестира в определена платформа, техните 1000 лева ще се удвоят, утроят в рамките на няколко седмици, и в резултат на това, че жертвата е пращала няколко седмици парични средства на различни банкови сметки из цял свят, накрая остава без сериозна сума„, каза в „Денят започва“ по БНТ старши комисар Владимир Димитров – директор на дирекция „Киберпрестъпност“, ГДБОП-МВР.

Той каза, че през изминалата година има около 65 компании, които общо са загубили над 12 милиона евро. В момента набират сила и други престъпни схеми в мрежата, а именно измамата, че ще си направиш селфи или ще вечеряш с твоя любим изпълнител срещу сума, която да изпратиш. Комисар Димитров каза, че проследяването на тези схеми е изключително сложно.

 

 

Имали сме жертви, които изпращат и над 100, 200 000 лева. за подобни измами„, каза Димитров.

Ст. комисар Владимир Димитров – директор на дирекция „Киберпрестъпност“, ГДБОП-МВР коментира и последния нашумял случай с „Емил Кюлев“. Теодор Илиев с псевдоним „Емил Кюлев“ е започнал да компрометира интернет сайтове на държавни институции или сайтове на четири компании преди около 4 години. Най-голяма му схема е да пробие сайт на голяма компания, която се занимава със застрахователна дейност.

От там е източил база данни с имена за български граждани, които са застраховани и след това се е опитвал чрез тази информация да изнудва компанията„, това заяви в „Денят започва“ старши комисар Владимир Димитров – директор на дирекция „Киберпрестъпност“, ГДБОП-МВР.

Инцидентите започнаха преди четири години с компрометиране на няколко държавни интернет сайтове или сайтове на частни компании, от които бяха източени база данни, в които в последствие са изнудвани жертвите да платят отново в криптовалута„, каза Владимир Димитров.

Директорът на дирекция „Киберпрестъпност“ към ГДБОП-МВР каза, че има данни, че Кюлев е бил напуснал пределите на България и е пребивавал в Сърбия в последствие се е завърнал преди няколко месеца.

Не е задължително да имаш някакво специализирано образование или висше образование, за да вършиш такива неща. Младежът просто се е специализирал в два, три хакерски инструмента, които са му позволявали да компрометира няколко сайта„.

Димитров каза, че в цялата си дейност е действал в повечето случаи сам, но е бил подпомаган и от други лица, като дори някои от тях е принуждавал да му съдействат.

Законът казва, че за подобни деяния го грози от 1 до 6 години, но това вече е преценка на съда„, заяви комисар Димитров.

Димитров коментира и друга мащабна акция, в която е блокиран сайт-канал за извършване на различни престъпления – детска порнография, сводничество, проституция, наркотици.

Това е международно разследване, което се води от френските ни колеги. Те разследват от няколко месеца. В резултат на това са достигнали до самоличността на френски гражданин, който живее в България„.

Неговото местонахождение е установено и информацията е подадена към френските служби. Лицето вече е задържано и се очаква френските власти да преценят какви мерки да предприемат към него.

Основна част от жертвите на престъпленията, извършвани в резултат от действията на този сайт, са на територията на Франция„.