Продължава изпълнението на проект MED-GIAHS, финансиран от програма Интеррег Евро-Средиземноморски басейн 2021-2027 на ЕС. Областна администрация Пазарджик е един от шестте партньори по проекта, а водещ е Министерството на земеделието на Андалусия, Испания. В рамките на проекта преподаватели от университета във Флоренция посетиха Пазарджик и Стрелча, проведоха среща с областния управител Валентина Кайтазова и обучение на представители на университети и организации в страната.
Проектът е за обмен на опит областта на селското стопанство и устойчивия туризъм в аграрни производствени системи с уникална екологична, природна, етнографска и/или културна стойност (GIAHS), за които в рамките на проекта може да се подготвят необходимите условия и документация, за да се кандидатства за присъждане на статут на GIAHS район от Световната организация по прехраната и земеделието FAO към ООН (https://www.fao.org/giahs/en).
Обучители бяха петима преподаватели от Университета във Флоренция (Италия)– Департамент по земеделие, храни, околна среда и горско стопанство (DAGRI), Катедра на ЮНЕСКО „Ландшафти на селскостопанското наследство“, водени от ръководителя на катедрата проф. д-р Мауро Анолети. От българска страна участници в обучението бяха преподаватели от Пловдивски университет, от Технически университет София, филиал гр.Пловдив, Министерството на туризма, Фондация „Земята източник на доходи“ – Пловдив, и Агенция за регионално развитие с БЦ за МСП – Пловдив.
Целта на обучението беше да се предадат опита и познанията на колегите от Италия на българските партньори, за етапите и подготовката на кандидатстването за знака GIAHS – „Глобално значими системи с аграрно наследство“. По настоящия проект ще бъде разработен план за действие и документи, необходими за кандидатстване за „Система с аграрно наследство: Агроекосистема „Българска роза“ в района на Розовата долина – Стрелча“. Основните теми на обучението бяха свързани с Програмата GIAHS и процесът на кандидатстване пред FAO, както и маркетинговите стратегии за традиционни агрохранителни системи и ландшафти.
През вторият ден от посещението италианските партньори се запознаха на място в гр. Стрелча със съществуващата аграрна производствена система, ресурсите на общината и до каква степен те отговарят на условията за подготовка на необходимите документи за знака GIAHS. Гостите посетиха частна розова градина, дестилерията „Старата розоварна“ и Исторически музей гр. Стрелча, където разгледаха експозициите „Археология“, “Българските земи ХV – ХІХ в.” и зала „Художествена галерия”.