Всъщност: Как безопасната стока може да стане опасна?

Дори стоките, преминали през всички задължителни тестове и отговарящи на европейските стандарти за безопасност, могат да се превърнат в опасни при неправилна употреба. Това стана ясно от изказването на Габриела Руменова, основател на платформата „Ние, потребителите“ в ефира на предаването „100% будни“ по Българска национална телевизия.

Производителска отговорност и важността на етикетите

 

 

„Често не ги четем, а това е информация на производителя, който носи отговорност за съответствието на стоката, както и всички останали – дистрибутори, вносители при стоките от внос и търговци на дребно, и никой е може да избяга от тази отговорност“, подчерта Руменова. Тя акцентира върху важността на информацията за възрастовите ограничения и начина на употреба като ключови елементи от безопасността на продуктите.

Химически рискове в детските стоки

Борис Яначков, химик и докторант в Българска академия на науките, представи научна гледна точка относно опасните химикали в продуктите. „Има няколко различни механизма на проникването им в детските стоки. Единият е на повърхността на съответните предмети – при докосване и игра с тях. Продуктите на повърхността преминават върху кожата и чрез абсорбция от кожата – в организма“, обясни той.

Конструктивни рискове при детските продукти

Габриела Руменова обърна внимание и на конструктивните рискове при детските стоки. „Но има и проходилки с паянтови конструкции, които не са достатъчно стабилни и могат да се преобърнат. Или креватчета с широки разстояния на решетката, които ние като родители би трябвало да можем да забележим“, посочи експертът.