Ваксинационният сертификат на ЕС влиза в сила от 1 юли

След като на 20 май Европейският парламент и държавите-членки постигнаха предварително споразумение относно ваксинационните сертификати за COVID-19 (“зелени сертификати“), предназначени да улеснят пътуването и да помогнат за съживяването на туризма в Европа, по време на срещата на върха на ЕС днес, стана ясно, че сертификатът ще влезе в сила от 1 юли.

“Всички в ЕС разбират, че сертификатът за COVID-19 е необходимост и ще помогне улесняването на пътуването в рамките на блока“, каза европейски дипломат за Euroactiv.

Сертификатите ще се издават на тези, които са били ваксинирани, имат отрицателен PCR тест или доказателство, че са се възстановили от коронавирус. В случай на възстановяване от инфекцията, сертификатът ще бъде издаден на 11-ия ден от първия положителен тест, тъй като се смята, че от този момент заболелите не са заразни. Този сертификат ще бъде валиден до 180-ия ден.

Един от неуточнените въпроси обаче остава дали туристите ще трябва да бъдат под карантина при връщане в родните си страни. Очаква се държавите от ЕС да запазят правото си да карантинират пристигащите от места с висок процент на заболели, дори ако имат сертификат. Критиците на тази идея обаче казват, че налагането на карантина би обезсърчило туризма. Съществуват също така опасения, че някои западноевропейски страни, които не желаят да въведат сертификата, могат да използват тази опция, за да насърчат гражданите си да останат вкъщи и да увеличат вътрешното потребление на фона на икономическите загуби в целия ЕС.

По отношение на разходите за PCR тестове, Европейският парламент поиска те да бъдат финансирани от бюджета на ЕС и да бъдат предлагани безплатно на гражданите. По тази причина са заделени почти 100 милиона евро от бюджета на ЕС. Това няма да направи PCR тестовете безплатни, но ще станат далеч по-достъпни за гражданите.

Сертификатът на ЕС е предназначен преди всичко за улесняване на пътуванията в рамките на блока. Някои държави обаче искат да го използват за други дейности като посещение на кина, театри и ресторанти. Австрия например заяви, че ваксинираните ще получат национален “зелен пропуск“, който ще им позволи да посещават ресторанти, хотели или културни мероприятия без да е необходим отрицателен резултат от тест. Това означава, че такъв тип серификат трябва да бъде признат в рамките на целия ЕС.

 

НА БЪЛГАРСКАТА ГРАНИЦА

У нас в момента може да се влезе с няколко вида документи:

– документ за завършена ваксинационна схема срещу COVID-19. За завършена ваксинационна схема се приема поставянето на съответен брой дози от ваксини срещу COVID-19, посочени в приложение към заповедта, и изтичането на 14-дневен период, след поставяне на последната доза. България признава ваксинация с осем вида ваксини срещу COVID-19, въпреки че в Европа са разрешени за употреба само четири – на „АстраЗенека“, „Пфайзер“, „Модерна“ и „Янсен“. Сред признаваните са индийската Covishield, две китайски – на „Синовак“ и „Синофхарм“, руската „Спутник V“. „АстраЗенека“ е включена и с южнокорейския си производител SK Bioscience;

– документ, показващ положителен резултат от проведено изследване по метода на полимеразна верижна реакция (PCR) или бърз антигенен тест за COVID-19 – за лицата, преболедували от COVID-19 за периода от 15-ия до 180-ия ден, считано от датата на проведеното изследване, вписана в документа;

– документ, показващ отрицателен резултат от проведено до 72 часа преди влизането в страната изследване по метода на полимеразна верижна реакция или отрицателен резултат от проведен до 48 часа преди влизането в страната бърз антигенен тест за доказване на COVID-19, считани от датата на проведеното изследване, вписана в документа. Признават се 16 вида антигенни тестове;

– българските граждани и постоянно пребиваващите у нас могат да влязат и без никакъв документ, но подлежат на 10-дневна карантина след пристигането си в страната. Карантината може да бъде отменена при представяне на отрицателен резултат от проведено до 24 часа след влизането в страната изследване по метода на полимеразно верижна реакция за доказване на COVID-19 или от бърз антигенен тест.

Източник: „СЕГА“