БНБ пуска златна монета за 300-годишния юбилей на Паисий Хилендарски

www.expert.bg

Нова златна възпоменателна монета, посветена на Паисий Хилендарски, пуска в обращение Българската народна банка. Монетата е по случай 300 години от рождението на будителя. 

Монетата ще се продава от 27 юни 2022 г. на цена от 3755 лева, а тиражът ѝ е 4000 броя. Възпоменателната монета е с номинал 2 лева, а теглото ѝ е 23.33 грама.

На лицевата страна на монетата са изобразени номиналната ѝ стойност от 2 лева, надпис „Българска Народна Банка“ и годината на емисията – 2022 г.

На задната страна са изобразени стилизиран образ на Паисий Хилендарски, разположен в зрънчест кръг; вдясно са годините, през които е живял – „1722-1773“. По външния пръстен е написано – в горната част „Паисий Хилендарски“, а в долната „България“.

Гуртът на монетата (външният пръстен на монетата между лицевата и задната страна) е гладък, а върху него е написано „История Славянобългарска“.

Златната двулевка ще се продава в Българската народна банка – на две каси на пл. „Княз Александър I“ №1 и четири каси в Касов център на БНБ на ул. „Михаил Тенев“ №10, както и в офиси и клонове на Банка ДСК АД, Първа инвестиционна банка АД, Райфайзенбанк (България) EАД, Тексим Банк АД и Централна кооперативна банка АД.

В периода от 27 до 29 юни 2022 г. включително всеки клиент (физическо или юридическо лице) ще може да закупи от Българската народна банка по 1 монета, след което възпоменателната монета ще се продава без ограничения.

Монетата е трета от общо петте, които БНБ пуска в обращение през тази година. Първите две бяха посветени на вековния юбилей от рождението на легендарната актриса Стоянка Мутафова и 150 години от рождението на великия български революционер Гоце Делчев. Останалите две ще бъдат посветени на природното разнообразие в България и на средновековния български владетел цар Калоян. 

Кой е Паисий Хилендарски

Преп. Паисий Хилендарски (1722-1773) е български народен будител, смятан за пръв изразител на идеята за национално възраждане и освобождение на българския народ.

Сведенията за живота му са оскъдни и се изчерпват до неговото обръщение в единствената му сигурна творба „История славеноболгарская“, пише в информационната дипляна за монетата, публикувана на сайта на БНБ.

Роден е в Самоковска епархия, най-вероятно в Банско. Не е изучавал „нито граматика, нито светски науки“. През 1745 г. отива в Хилендарския манастир, където по-късно става йеромонах и проигумен.

С много труд две години събира материали за българската история и започва да пише своята „История славеноболгарская“, която завършва през 1762 г. в Зографския манастир. При обиколките си из българските земи като таксидиот пренася и своя труд, за да се преписва и разпространява той сред българското население.

Предполага се, че е починал на път за Света гора в селището Амбелино (днес квартал на Асеновград). Тази година се навършват 300 години от рождението на будителя.

 

Източник: www.expert.bg