Редно ли е с едната ръка да си гласуваш пари от общинския бюджет, а с другата да ги харчиш?
Изглежда точно това са направили любимите съветници на Тодор Попов, Александър Иванов и Ренета Камберова.
Въпросът не е просто морален, а и в спазването на закона поради наличието на конфликт на интереси. От една страна, Иванов и Камберова са съветници от групата на Тодор Попов и гласуват разпределение на общинските разходи. От друга обаче, същите членуват и в различни дружества и организации, които получават общински пари.
Макар че бяха предупредени по време на гласуването не от друг, а от Благо Солов, в опит колегиално да ги предпази, че ще нарушат закона, като гласуват, те самоуверено натиснаха бутоните „ЗА“ в пленарната зала на Общинския съвет, узаконявайки извършените харчове за милиони от кмета. И въпреки че Попов самоотвержено ги защити на сесията, казвайки, че единият взел само 20, а другият – 30 бона, общинска пара, истината е малко по-различна.
Ренета Камберова едновременно е и съветник, който гласува общинските харчове, а в същото време е и:
1. Участник в управлението и представляващ Юридическо лице с нестопанска цел Сдружение „Пазарджик спортува“, ЕИК: 177223508.
2. Член на Управителния съвет на Юридическо лице с нестопанска цел Сдружение „Футболен клуб Хебър – 1918“, ЕИК: 176884570.
3. Член на Управителния съвет на Юридическо лице с нестопанска цел Сдружение „Спортен клуб по волейбол Хебър-Пазарджик“, ЕИК:176077018.
Подобна е ситуацията и при Александър Иванов. Той едновременно е и съветник, и:
1. Участник в управлението и представляващ Юридическо лице с нестопанска цел Сдружение „Съвет за младежка политика“, ЕИК: 176980686.
2. Член на Управителния съвет на Юридическо лице с нестопанска цел Сдружение „Футболен клуб Хебър – 1918“, ЕИК: 176884570.
3. Член на Управителния съвет на Юридическо лице с нестопанска цел Сдружение „Спортен клуб по волейбол Хебър-Пазарджик“, ЕИК:176077018
Юридическите лица, в които двамата съветници са участници в управляващите органи, са получили огромни финансови субсидии от бюджета на общината. Именно тук е нарушението на закона, защото това е конфликт на интереси, с който общинските съветници са длъжни да се съобразяват, осъществявайки задълженията си. В противен случай изпадат в така наречената „несъвместимост“ и мандатите им като съветници трябва да бъдат прекратени.
Сигналът за възможен конфликт на интереси вече е на бюрото на бившия главен прокурор Цацаров, който пое поста председател на Комисията за конфликт на интереси (КПКОНПИ).
В случай, че се потвърди конфликт на интереси, което е много вероятно, тъй като посочените данни са на база на официална информация, публикувана в публичните регистри на съответните държавни институции, Общинската избирателна комисия е длъжна да прекрати мандатите на двамата съветници и на тяхно място да влязат следващите двама в листата на „Новото време“.
Ще се случи ли това?
Ако се прилага принципно законът, единственият възможен отговор е „ДА“.